סה"כ צפיות בדף

יום שני, 22 באוגוסט 2016

תולדות הכתבפרהיסטוריה 
החברה הפרהיסטורית הייתה המבוססת על ציד ולקט,ולכן לא נזקקה לתיעוד מעשיה, רק כאשר התפתחה החקלאות, ובני האדם החלו לאגור עודפי מזון איתם סחרו, עלה צורך בתיעוד מדויק של כמויות ,להיכן נשלחה הסחורה ומה קיבלו עבורה, קרוב לוודאי כי המצאת הכתב קשורה קשר הדוק לתהליך העיור הגורף שהחל בתקופת הברונזה הקדומה, ובהמשך התגבשות המנהל וכלכלה.

 תיעוד אורח חייהם של הקדמונים בפסלים חריטות וציורים על קירות מערותיהם.
הכתבים הפיקטוגרפיים (ציוריים)
הכתב השומרי
הכתב הראשון עליו ידוע הוא כנראה כתב היתדות השומרי, שהתפתח בסביבות האלף הרביעי לפנה"ס, הכתב פותח סמוך לשנת 3000 לפנה"ס, משערים כי התפתח מתוך כתב ציורי של עם קדום אחר, אשר התגורר בדרום מסופוטמיה. סימני התמונות הועברו למילים בעלות צליל דומה לשמותיהן או מילים בעלות משמעות דומה. 


התפתחות הכתב השומרי הקדום לכתב יתדות 
בתחילת השימוש בכתב זה מספר הסימנים היה 2000 במשך הזמן כמות הסימנים הצטמצמה ל 600 – 800 סימנים. המסמך האחרון בכתב יתדות שנמצא הוא טקסט אסטרונומיה מבבל המתוארך לשנת 75 לספירה.
סימנים מכתב היתדות השומר
כתב החרטומים המצרי
כתב חרטומים או כתב הירוגליפי מצרי - הוא צורת כתב שהייתה נהוגה במצרים העתיקה. בסיסו הוא שילוב של לוגוגרמות (סימנים שכל אחד מהם מייצג מילה שלמה) יחד עם סימנים שכל אחת מהם מייצג עיצור או תנועה. טקסטים בכתב חרטומים נמצאים על מגילות פפירוס ממצרים העתיקה, וכן על קירות קברים ומקדשים. הכתב כולל אלפי סימנים, חלקם בדמויות אנשים, אלים ובעלי חיים.


סופרים במצרים
מקור השם חרטומים הוא בתנ"ך, בו חכמי ומכשפי מצרים העתיקה מכונים בשם חרטומים. מקור הכינוי הלועזי הירוגליפים הוא במילה היוונית - היירוס – קדוש, גליף – תחריט או כתב מגולף.

במאות הראשונות לספירה, אבד סוד פענוח כתב החרטומים תחת השלטון היווני והרומי, מפאת האופי הציורי של הכתב, נקשרה בשמו הילה של מסתורין וכשפים. 
מציאת אבן הרוזטה על ידי צבא נפוליאון סללה את הדרך לפענוח כתב החרטומים.


כתובות ואדי אל-חול
כתובות ואדי אל-חול הן שתי כתובות שנחקקו בסלעים, בוואדי הסמוך לאם הדרך בין הערים העתיקות תבאי ואבידוס (כיום בסביבת העיר לוקסור). עד כה התגלו שתי כתובות, המכילות 14 אותיות בסגנון האלפבית של הכתב הפרוטו-סינאי,  צורת האותיות הינה בעלות דמיון רב לאותיות המצריות. שתי הכתובות הנל נחשבות לכתובות העתיקות ביותר של אלפבית כלשהו, והן מתוארכות לראשית האלף ה-2 לפני הספירה.
כתובות ואדי אל-חול
הכתב הפרוטו סינאי
הכתב הפרוטו סינאי, הוא כינו לכתב שנתגלה בכתובות שמיות עתיקות, מתקופת הברונזה התיכונה / המאוחרת, הכתובות התגלו לראשונה במכרות הנחושת בסרביט אל-ח'אדם בדרומו של חצי האי סיני ב 1905 על ידי האג'יפטולוג פלינדרס פיטרי.

מכרה נחושת בסרביט אל-ח'אדם 
במכרות עבדו ערב רב של עבדים מעמים שונים (בתוכם כנענים ושבטים שמיים אחרים) , נראה כי עבדים אלה אשר הכירו את הכתב המצרי, יצרו כתב חדש המגלה דמיון ציורי לכתב ההירוגליפי המצרי, המהפכה בהמצאת הכתב החדש לא הייתה בסימני הכתב השונים אם כי בגישה החדשה, לא עוד תמונות המביעות סצנות שונות, כי אם תמונות המציינות עיצורים וצלילים.
כתב פרוטו סינאי
 במכרות נמצא פסל דמוי ספינקס שהכיל כיתוב בשתי שפות שונות, מצרית וכנעניות/שמית, מאחר והשפה המצרית כבר פוענחה (אבן הרוזטה) אפשר היה להבין את משמעות הכתובת של הכתב הפרוטו-סינאי.
הכתובת "לבעלת" בכתב הפרוטו סינאי
אותיות האלפבית בכתובות כנעניות ועבריות קדומות
לשמות האותיות הפרוטו סינאיות הייתה שיטה מובנת , הצליל הראשון בהגיית שם העצם של צורת האות, הוא שם האות, לדוגמה - אות שצוירה בצורת ראש אדם ,היא האות "ר" 
נעבור על כל אותיות האלפבית ,נראה כי מוצאן הוא מהכתב הפיקטוגראפי המצרי, כמו כן ננתח את התמורות שחלו בכל אות עד לאלפבית העברי והארמי של המאה ה 9 לפנה"ס.

כאמור לעיל מקורם של רוב הסימנים בכתב הפרוטו סינאי הוא בסימני ההירוגליפים של הכתב המצרי
חלק מתבליט מצרי טיפוסי,מסומנים סימנים הזהים לאותיות פרוטו כנעניות
אופי הבעת האותיות
למשל את האות "נ" , אשר נגזרת גרפית מהירוגליף מצרי המסמל נחש, אפשר היה לכתוב / לקרא באחת משלוש אפשרויות.
 1. כאות פונטית לעיצור [נ], כלומר הצליל הראשון במילה "נחש" 
 2. כסימן-משמעות, המסמל את המילה "נחש" כולה 
 3. כסימן רב-עיצורי (כלומר הסימן מייצג את צלילי המילה המקורית אך ללא משמעותה), למשל בצירוף האות האות "ת" כסופית, נקבל את המילה "נחשת".
אופן הכתיבה
לצורת הכתיבה הקדומה לא היתה חוקיות כיוונית, רוב הכתובות נכתבו בשיטת הבּוּסטרוֹפֵידוֹן ("חריש השור"), כך שבכול סוף שורה התחלף כיוון הכתיבה.
כתובת פרוטו סינאית "מאל" שימת לב כי אין כיוון מוגדר לכתיבה 

ככול הנראה עבדים שמיים שעבדו עבודות כפיה,הם שחקקו כתובות אלה במכרות הטורקיז המצריים בסרביט אל-ח'אדם שבמדבר סיניככול הנראה היו אלה עבדים שמיים שחקקו כתובות אלה במכרות הטורקיז המצריים שבמדבר סיני
הכתובת "אל" 

2 comments:

 1. יש לכם בעיה עם שמות האותיות. יש לי הסבר הגיוני יותר.

  השבמחק
  תשובות
  1. אכן: ודעתך ידועה לי והרי היא כתובה באימיגו, תודה לך

   מחק