סה"כ צפיות בדף

יום חמישי, 25 באוגוסט 2016

אוסטרקון חירבת קייאפה

מבצר האלה / חירבת קייאפה
הוא אתר ארכיאולוגי מתקופת הברזל והתקופה ההלניסטית, הישוב שוכן על גבעה כק"מ מצפון-מזרח לצומת האלה, בין הערים העתיקות שכה ועזקה.

מפת עמק האלה,חירבת קיאפה בעיגול הכחול
הממצאים באתר עד כה כוללים קרמיקה מתקופת הברזל, קנקנים, סירי בישול, כני פולחן, חרבות ברזל, ועוד. הקנקנים נמצאו עם שקעים בידיות, את השקעים יצרו אצבעות הכדרים (לצרכי סימון), במהלך החפירה נמצאו חרצני זיתים שרופים באזור בישול, החרצנים תוארכו בעזרת פחמן 14, ונמצא כי הם בטווח השנים שבין 1050 עד 970 לפני הספירה.
צילום אוויר של האתר
אוסטרקון חורבת קיאפה
באתר נתגלה אוסטרקון בצורת שבר חרס טרפזי באורך של 16.5 ס"מ וברוחב של 15 ס"מ , על האוסטרקון נכתבו חמש שורות משמאל לימין בשפה העברית ובאותיות פרוטו-כנעניות, נוסח החרס מכיל שימוש במונחים "אל תעש" ו"עבד" שהם ביטוים ייחודיים לעברית של המאה ה 10 לפנה"ס.
האוסטרקון
משום כך הוא מזוהה כחרס הקדום ביותר הכתוב בשפה העברית, לפי תארוך זה אוסטרקון חורבת קיאפה מקדים את תחילת הכתיבה בשפה העברית במאות שנים.

האוסטרקון והכתוב בו
אותיות שהתגלו בצילום אינפרה אדום


לאחר ציור כל אות ואות התקבלה תמונת האותיות הבאה


נבחנו כל האפשרויות לקריאת האוסטרקון (מימין לשמאל ולהפך,מלמעלה למטה בוסטרופדון כאשר מתחילים מימין / משמאל וכו) ,האפשרות שנראתה מתאימה ביותר (רצף אותיות התחבר למילים בעלות משמעות) ,הייתה הקריאה משמאל לימין.
חלוקה למילים לפי קריאה משמאל לימין.

בהמשך לפענוח האותיות והמילים שלעיל, התקשו האפיגרפים למצוא דפוס עקבי והגיוני לכתובת.

השלמת האותיות על ידי פרופסור גרשון גליל

לפי השלמת האותיות וקריאה מחודשת של פרופסור גרשון גליל מאוניברסיטת חיפה, אוסטרקון חורבת קיאפה מהווה טקסט בעל משמעות רציפה והגיונית , לא זו בלבד ,תוכנו הוא בעל אוריינטציה מקראית מובהקת.

הצעתו של פרופסור גרשון גליל להשלמת האותיות באוסטרקון

אל תעש: ועבד את[... ]
שפט עבד ואלמנ(ה) שפט ית[ם].
וגר רב עלל רב דל ו...
אלמנ(ה) נקם *יבד (=ביד) מלך.
אבינ ועבד שכ גר תמ[כ].


(יש לצין כי הצעה זו איננה מקובלת על החופרים).
על פי גליל הקשר המקראי הינו הדרישה עבור משפט צדק ליתום והאלמנה, הכמיהה לכך חוזרת כחוט השני במקרא.
שמות כב "כא. כָּל-אַלְמָנָה וְיָתוֹם, לֹא תְעַנּוּן"
דברים כד "יז. לֹא תַטֶּה, מִשְׁפַּט גֵּר יָתוֹם; וְלֹא תַחֲבֹל, בֶּגֶד אַלְמָנָה" 
ישעיהו א "יז. לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט, אַשְּׁרוּ חָמוֹץ; שִׁפְטוּ יָתוֹם, רִיבוּ אַלְמָנָה"


תובנות 
1. אפשר לומר בוודאות שמדובר בטקסט בעל משמעות רציפה,שאיננו רשימת שמות סתמית, ומתוך הביטוי "אל תעש" נראה כי והוא מנוסח כמסר (יתכן כי המסר הוא מאדם אחד אל אדם אחר).

2. חשיבות מיוחדת יש לזיהוי שפת האוסטרקון. על פי הנאמר לעיל, קריאת השורה הראשונה תומכת באפשרות שמדובר בטקסט עברי (השורש ע.ש.ה מצוי בעברית בלבד).

3. לפי הממצא זהו הטקסט העברי הראשון (שיש בידינו) מתחילת תקופת 
הברזל א, הכתוב עברית.

4. מניתוח עצמות בעלי החיים באתר עולה  שלא כבאתרים פלישתיים וכנענים, לא נמצאו בקייאפה עצמות חזיר /כלב וכו. כמו כן, חומת האתר הינה חומת סוגרים אשר נפוצה באתרים יהודאים בלבד ,כל הממצאים שלעיל, מחזקים את זיהוי האתר כאתר יהודאי.

3 תגובות:

  1. האוסטריקון מקייאפה, שימש כלוח ללימוד כתיבה. אין בן מילים כתובות, אלא רק פיזור אקראי של אותיות. הלוח נכתב כ- 100 שנים לפני דוד המלך.

    השבמחק
  2. לא מסכים לחלוטין, ראה מאמרי נסה לברר עם דר' עדה ירדני, דר'חגי משגב, פרופ'שמואל אחיטוב והרשימה ארוכה, בכל מקרה תודה על דעתך

    השבמחק
  3. איך מסבירים את העובדה שהאותיות לא כתובות באופן אחיד, כלומר מעבר לחוסר צורה אחידה הן גם נותעות לכיוונים שונים? אולי כתבו את הטקסט תלמידים שישבו במעגל וכל אחד כתב בכיוון הישר שלו? יש הסבר על כך?

    השבמחק