סה"כ צפיות בדף

יום שישי, 26 באוגוסט 2016

קערת כפר ורדיםקערת כפר ורדים 
מערת קבורה התגלתה ונחפרה בכפר ורדים שבגליל העליון,בתוכה נתגלו חמישה שלדים שהונחו באחד משלושה חללים שנחצבו במערה.
מיקום האתר

על פי ניתוח כלי החרס במערה נראה כי המערה שימשה לקבורת אנשים בתקופת הברזל א, תחת גולגלתו של אחד השלדים נמצאה קערת ברונזה הפוכה, על צידה הפנימי של הקערה נחקקו מספר אותיות.
קערת הברונזה מכפר ורדים
לפי צורת האותיות, נראה כי הכתב הינו פרוטו כנעני ולכן, את הכתובת ניסו החוקרים לקרוא משני הכיוונים (עם ונגד כיוון השעון).

שרטוט פנים של האותיות בקערת כפר ורדים
בחיבור האותיות נגד כיוון השעון מתקבל הרצף הבא , כאשר מתחילים באות "כ", "כספסחבנשמע" , עם הפרדת מילים נקבל "כס פסח בנ שמע ".


ניתוח המילים בכתובת 1. כס = כוס – כפשוטו ,כלי קיבול המשמש לשתיית נוזליים , ראה בספר בראשית מ "יא. וְכוֹס פַּרְעֹה, בְּיָדִי; וָאֶקַּח אֶת-הָעֲנָבִים, וָאֶשְׂחַט אֹתָם אֶל-כּוֹס פַּרְעֹה, וָאֶתֵּן אֶת-הַכּוֹס, עַל-כַּף פַּרְעֹה."

2. פסח שמו של בעל הכלי ,פסח כשם פרטי אינו מופיע במקרא, פסח (כידוע לכולנו) מוכר במקרא ובנוהגי ישראל כחג יציאת מצרים, שמות יב "יא. וְכָכָה תֹּאכְלוּ אֹתוֹ מָתְנֵיכֶם חֲגֻרִים נַעֲלֵיכֶם בְּרַגְלֵיכֶם וּמַקֶּלְכֶם בְּיֶדְכֶם וַאֲכַלְתֶּם אֹתוֹ בְּחִפָּזוֹן פֶּסַח הוּא לַיהֹוָה".

3. בנ = בן – ראה סעיף 4 ,אוּרִיָּהוּ בֶּן-שְׁמַעְיָהוּ. 
4. שמע – מתוך ההקשר, המילה היא בהוראת שמו הפרטי של אבי פסח, שמות זהים עם תוספת תיאופורית של אלוהי ישראל שכיחים במקרא, ראה ספר ירמיהו כו " כ. וְגַם-אִישׁ הָיָה מִתְנַבֵּא בְּשֵׁם יְהוָה אוּרִיָּהוּ בֶּן-שְׁמַעְיָהוּ מִקִּרְיַת הַיְּעָרִים ...."

סיכום
ככלל נראה זוהי כוסו של פרנס ישראלי / יהודאי , שנקבר במערת קבורה (יתכן וזו מערת קבורה משפחתית).
שמו של האדם לו היה שיך הכלי היה פסח, שמו של אביו (יחוסו) היה שמע. סביר כי פסח זה, היה אמיד והיתה לו היכולת הכלכלית לרכוש קערת ברונזה מעוצבת עם כיתוב שמו ויחוסו המשפחתי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה