סה"כ צפיות בדף

יום חמישי, 25 באוגוסט 2016

לוח גזר

לוח גזר
אתר ארכאולוגי וגן לאומי השוכן בסמוך לדרך הים הקדומה , באתר נמצאו 26 שכבות יישוב החל מהתקופה הכלקוליתית (3500 לפה"ס) ,רוב השרידים הם מהתקופה הכנענית, והישראלית. 
מיקום האתר
העיר מוזכרת במקורות היסטוריים רבים, ביניהם מכתבי אל-עמארנה (1360 לפני הספירה), ספרי יהושע ומלכים א', תבליט אשורי המתאר את מסעות תגלת פלאסר, וכן ספר המקבים. בשנים 1902-1909 נחפר התל לראשונה בידי החוקר הבריטי מקאליסטר, שמצא באתר, את"לוח גזר" כתובת זו היא מהתעודות העבריות הקדומות ביותר שנמצאו עד היום , בתחום התל נמצאים כמה אתרים בולטים: מפעל המים הכנעני, השער הכנעני, שער שלמה, המצבות הכנעניות וכו.
חורבות - תל גזר
מצבות כנעניות בתל גזר
לוח גזר
לוח אבן גיר (מידותיו 11.1X 7.2 ס"מ) , נמצא בחפירות תל גזר בשנת 1908 על ידי מקאליסטר, לאחר גילויו, נלקח הלוח על ידי הטורקים למוזיאון הארכאולוגי באיסטנבול, שם מוצג הלוח עד ימינו. 
לוח גזר
על הלוח חרוטה בניב עברי קדום כתובת בת תשע שורות, תכליתה של הכתובת הוא לוח שנה חקלאי. הכתובת מתוארכת למאה העשירית לפני הספירה ועד לגילוין של כתובת תל זית וכתובות חירבת קיאפה , נחשבה לכתובת העברית העתיקה ביותר. בטקסט אין רווח בין מילים אלא קו המצוין הפרדה זו, הכתב דומה יותר לכתב הפיניקי מאשר לפרוטו כנעני (המאה ה 10 לפנה"ס היא שלב המעבר בין שתי צורות הכתב) כמו כן, כמנהג אותה תקופה הכתיב הוא עיצורי לגמרי (ללא אמות קריאה).
לוח גזר

שפתו של לוח גזר ומקבילותיו בתנ"ך

ירח / ירחו : אפשר להבחין כי השורש י.ר.ח עובר כחוט השני לכל אורך הכתובת, אפשר להבחין כי בכל שורה אפשר למצוא לפחות מילה אחת עם השורש הנ"ל. 
הצורה יֶרַח מופיעה במקרא ומשמעה חודש ימים, לעומתה הצורה ירחו לא מוכרת במקרא. 

דברים פרק כא : "יג. וְהֵסִירָה אֶת-שִׂמְלַת שִׁבְיָהּ מֵעָלֶיהָ, וְיָשְׁבָה בְּבֵיתֶךָ, וּבָכְתָה אֶת-אָבִיהָ וְאֶת-אִמָּהּ, יֶרַח יָמִים: וְאַחַר כֵּן תָּבוֹא אֵלֶיהָ, וּבְעַלְתָּהּ, וְהָיְתָה לְךָ, לְאִשָּׁה." 

שמות פרק ב : " ב. וַתַּהַר הָאִשָּׁה, וַתֵּלֶד בֵּן; וַתֵּרֶא אֹתוֹ כִּי-טוֹב הוּא, וַתִּצְפְּנֵהוּ שְׁלֹשָׁה יְרָחִים. " 
מלכים א פרק ו : " לח. וּבַשָּׁנָה הָאַחַת עֶשְׂרֵה בְּיֶרַח בּוּל, הוּא הַחֹדֶשׁ הַשְּׁמִינִי... "מתוך עיון בלוח גזר אפשר לראות כי מספר ההופעות של כל צורה ("ירחו" ו "ירח") היא 4 פעמים לכול צורה, מאחר והכתובת היא בעיקרה לוח שנה חקלאי נראה כי "ירח" משמעו חודש ו "ירחו" משמעו חודשיים, בסכימה של ארבעה "ירחו" וארבעה "ירח" נקבל לוח שנה של 12 חודשים.


ננתח כל פעולה חקלאית בנפרד אל מול מקבילותיה במקרא

*נרווח את המשפט "ירחקצרוכל" ונקבל "ירח קצר וכל", המילה "וכל" לא לגמרי ברורה, בסבירות גבוה כי הכוונה היא סיום (מהשורש י.כ.ל), ולכן משמעות המשפט בשורה 6 הוא "חודש סיום הקציר".

מי חיבר את לוח גזר

ידיעת קרוא וכתוב היתה נחלתם של יחידי סגולה בעיתות קדם, הכותבים הקדומים לא ראו צורך לתעד את שמם (הן במקרא והן בתעודות חיצוניות), ולכן מיוחד הוא מקרה לוח גזר, בו למרבה הפלא בתחתית השמאלית של הלוח (ראה עיגול אדום) נחקקו שלוש אותיות במאונך (בכתובת כל השורות מאוזנות), משלושת האותיות הללו מתקבל הרצף א ב י, רוב החוקרים מזהים רצף זה כתחילת שמו של מחבר לוח גזר, לצערינו לאחר האות "י" (של "אבי") הלוח שבור, ואין אפשרות ודאית לשחזר את שמו של האיש. 


שמות דומים אפשריים לאיש עברי בן התקופה.
א. אחד ממלכי יהודה ,מלכים א פרק טו "א.וּבִשְׁנַת שְׁמֹנֶה עֶשְׂרֵה, לַמֶּלֶךְ יָרָבְעָם בֶּן-נְבָט, מָלַךְ אֲבִיָּם, עַל-יְהוּדָה. ", פירוש השם הוא "האב הוא ים
(ים = אל הים, הנהרות ומקוואות המים במיתולוגיה הכנענית), מאחר ואלילות כנענית כחלק משמו של מלך יהודה, לא נעימה לאוזן היהודאית, אותו אֲבִיָּם "קיבל" תיקון לשמו בספר מאוחר יותר, דברי הימים ב יג " א. בִּשְׁנַת שְׁמוֹנֶה עֶשְׂרֵה, לַמֶּלֶךְ יָרָבְעָם; וַיִּמְלֹךְ אֲבִיָּה, עַל-יְהוּדָה ", פירוש השם הוא "אבי הוא יה
(יה =חלק משם האל היהודאי). 
ב. שם אפשרי נוסף הוא "אבימלך" בן גדעון , שופטים ח "לא .וּפִילַגְשׁוֹ אֲשֶׁר בִּשְׁכֶם, יָלְדָה-לּוֹ גַם-הִיא בֵּן; וַיָּשֶׂם אֶת-שְׁמוֹ, אֲבִימֶלֶךְ.". 
ג. שמות אפשרים אחרים הם, אביהו או אביו שגם הם שמות עבריים עם סיומת תיאופורית.
למרות כל הכתוב לעיל, מאחר והלוח שבור, שמו המלא של מחבר הלוח הינו בגדר השערה בלבד

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה